امروز :
سه شنبه - ۱۴ اسفند - ۱۳۹۷
ساعت :

دکتر محمد ساطعی

اخبار

عدم تفکیک شرکت‌های حمل‌ونقل باری و مسافری ریلی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در شرایطی که شرکت‌های حمل‌ونقل مسافری دوران سختی را پشت سر می‌گذارند، وضعیت برای شرکت‌های باری مساعدتر است. ازین‌رو کارشناسان و فعالان این حوزه معتقدند که فعالیت‌های شرکت‌های حمل‌ونقلی در دو حوزه باری و مسافری باید به‌گونه‌ای باشد که شرکت‌ها بتوانند ضررهای احتمالی حمل مسافر را در جابه‌جایی بار که سود بیشتری دارد، جبران کنند.

در این زمینه  دکتر محمد ساطعی، مشاور عالی توسعه صنعت حمل و نقل معتقد است که از دیدگاه کارشناسی این پیشنهاد کاملا صحیح و هماهنگ با شرایط کنونی شرکت‌های حمل‌ونقلی است. مصداق بارز این مساله شرکت هایی است که قرار بودتنها در زمینه بار یا مسافر کار کنند و سپس در زمینه دوم همبه فعالیت پرداختند. اگر بنا بود که تک بعدی کار کنند نمی‌توانستند به موفقیت کنونی دست‌یابند؛ چراکه فعالیت هم‌زمان شرکت‌های حمل‌ونقلی در دو حوزه مسافر و بار بقای شرکت‌ها را تا حدود زیادی تضمین می‌کند.
 
وی با بیان این که درآمد حمل مسافری نقد و درآمد بخش باری نسیه است، می‌گوید: اما چون سود حمل بار بیشتر است و حمل مسافر هم در شرایط کنونی شرکت‌ها را متضرر می‌کند، این درآمدها می‌توانند هم‌پوشانی ایجاد کنند و باعث بقای شرکت شوند. تا به حال از مدیریت جدید شرکت راه‌آهن چند نامه مبنی‌بر تفکیک بخش مسافری و باری دریافت کرده‌ایم، با توجه به مقاومت شرکت در برابر جداشدن بخش باری و مسافری، این اقدام صورت نگرفت؛ اما این مساله باعث نشد راه‌آهن به طور کلی از تصمیم خود منصرف شود.
 
او می‌افزاید: بر این اساس راه‌آهن تصمیم دارد مجوزهای آتی خود را صرفا برای فعالیت در یکی از بخش‌های حوزه صادر کند و اجازه فعالیت هم‌زمان حمل بار و مسافر را به یک شرکت ندهد. اما منع قانونی در خصوص فعالیت یک شرکت در هر دو حوزه وجود ندارد.

ساطعی با اشاره به مشکلات بخش خصوصی برای تامین هزینه‌های ناوگان گفت: حرکت شرکت ها به سمت منابع و درآمدهای جدید است.

محمد ساطعی با اشاره به عدم تناسب هزینه و درآمد شرکت بخش مسافری صنعت حمل و نقل ریلی گفت: این عدم همخوانی در هزینه و درآمد باعث شده است تا شرکت های فعال در حوزه حمل مسافر، تمایل به ورود به عرصه بار این صنعت پیدا کنند.

 

Search

Latest News

درباره ما

 وب سايت دکتر محمد ساطعی جهت نقد و بررسي چالش ها و موضوعات مرتبط با صنعت حمل و نقل و همچنين تعامل با مراكز تحقيقاتي و دانشگاهي راه اندازی شده است. همچنین این وب سایت قصد دارد با تعامل و اطلاع رسانی به سرمايه گذاران داخلي و خارجي آنان را از رویدادهای حوزه اقتصادی آگاه کند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 

گواهینامه ها و افتخارات

تمامی حقوق این وب سایت محفوط می باشد.

وب سایت دکتر محمد ساطعی 

طراحی و توسعه توسط :

후원 수준 및 혜택

افزونه ها دات کام 

جستجو در سایت