امروز :
سه شنبه - ۱۴ اسفند - ۱۳۹۷
ساعت :

دکتر محمد ساطعی

اخبار

تهران در خدمت خودرو

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

تهران شهری است که به نظر می رسد بیشتر برای خودروها طراحی شده و عابرین پیاده، دوچرخه و حتی حمل و نقل عمومی، جایگاه ویژه ای در آن ندارند.

روزانه علاوه بر ۴ میلیون خودروی شماره گذاری شده در  این کلانشهر ۹۰۰ هزار خودرو هم از شهرهای حومه ای وارد پایتخت می شوند که حجم سنگینی از ترافیک و آلودگی هوا را در پی دارد. با این وجود سهم حمل و نقل عمومی نسبت به خودرو طی سالهای اخیر کاهش یافته است. وزیر راه و شهرسازی تنها راهکار وضع موجود را تغییر نگرش از خودرومحوری به حمل و نقل عمومی عنوان می کند؛ تغییری که معتقد است با مقاومتهای زیاد، حتی در سطح مسوولان رده بالای کشور مواجه است.

در این شهر خودرو بر انسان ارجحیت دارد. به عنوان مثال طی چهار سال گذشته بیش از ۱۰ بار مسئولان مختلف از اتوبان همت بازدید کردند، اما هنوز در خصوص توسعه حمل و نقل ریلی تهران- کرج یک جلسه در سازمان برنامه و بودجه برگزار نشده است.

تجربه ۱۵ الی ۲۰ سال گذشته نشان می‌دهد که افزایش بزرگراه‌ها نه تنها منجر به بهبود کیفیت زندگی و حمل و نقل نشده، بلکه به طور معکوس عمل کرده است. البته زمانی که این موضوع توسط یکی از کارشناسان مطرح شد، اکثر رسانه‌ها آن را به شوخی گرفتند که یکی از آنها صدا و سیما بود. این در حالی است که نسبت به این موضوع تمام دانشمندان جهان اتفاق نظر دارند و می‌گویند سیاست خودرومحوری نتیجه‌ای جز بحران کیفیت زندگی در بر نخواهد داشت.

کانون‌های فقر محصول زندگی مدرن هستند. بر اساس گزارش دانشگاه هاروارد اگر می‌خواهیم فقر را از بین ببریم، نیاز به توسعه حمل و نقل سالم و ارزان داریم ولی ما همچنان به دنبال نظام توزیع پول، یارانه، سبد غذایی و ... هستیم.

روزانه ۹۰۰ هزار خودرو از اطراف وارد تهران می‌شود

روزانه حدود ۹۰۰ هزار خودرو از شهرهای حومه‌ای وارد تهران می‌شود.

منطقه کلانشهری تهران بدون توجه به حومه‌ای که شکل گرفته گسترش یافته است، این در حالی است که بیش از ۴۰ درصد جمعیت کلانشهری تهران در پیرامونی سکونت دارند و مهم‌ترین وجه رفت و آمد، حمل و نقل خصوصی است که باری را به ترافیک تهران تحمیل می‌کند.

منابع کشور نشان می‌دهد دیگر اختصاص بودجه‌های هنگفت به پروژه‌های شهری امکان‌پذیر نیست، بنابراین باید از ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم. در این خصوص باید از قطار برقی صادقیه- کرج، قطار برقی تهران - فرودگاه امام خمینی (ره)، پرند، قطار حومه‌ای تهران – پرند، قطار حومه‌ای تهران – پیشوا – گرمسار و قطار حومه‌ای تهران – هشتگرد – قزوین استفاده مناسب‌تری صورت داد.

درباره حمل و نقل عمومی همگرایی نمی‌شود

بیش از دو سال است که درباره توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی تاکید می‌شود، اما همگرایی در این خصوص وجود ندارد.

تمرکز بیش از حد اتومبیل شخصی باعث شده که زمان زیادی از وقت شهروندان هدر برود، این در حالی است که با وجود تلاش‌های دو سال اخیر هنوز همگرایی و اتفاق نظری در خصوص توسعه مبتنی بر حمل و نقل ایجاد نشده است.

توسعه حمل‌ونقل عمومی باعث بهبود کیفیت عبور و مرور در تهران نشده است 

با وجود تلاشها برای گسترش حمل و نقل عمومی، هنوز سهم خودرو در جابه جایی بیشتر از مترو و اتوبوس است و نیز رسیدن به مقصد با خودرو ۴۵ دقیقه کمتر از ناوگان عمومی زمان می برد.

در شهر تهران طی سال‌های اخیر تلاش شد که خطوط مترو و حمل و نقل گسترش پیدا کند، اما شاهدیم که بعد از راه‌اندازی مترو سهم خودروی سواری نسبت به حمل و نقل عمومی افزایش پیدا کرد زیرا هرچقدر حمل و نقل عمومی توسعه پیدا کرد در سوی مقابل زیرساخت‌های شهر برای خودرو ساخته شد.

ایجاد حمل و نقل عمومی، ایجاد مراکز تجاری، مسکونی و اداری در اطراف ایستگاهها، یکپارچگی، ایجاد خیابانهای کامل با حضور دوچرخه سوار، عابر پیاده، وسایل نقلیه عمومی و خودرو را از راهکارهای افزایش زیست پذیری، کاهش آلودگی هوا و ترافیک است.

 

*دکتر محمد ساطعی

مشاورعالی توسعه صنعت حمل و نقل

 

پایان خبر/

 

 

Search

Latest News

درباره ما

 وب سايت دکتر محمد ساطعی جهت نقد و بررسي چالش ها و موضوعات مرتبط با صنعت حمل و نقل و همچنين تعامل با مراكز تحقيقاتي و دانشگاهي راه اندازی شده است. همچنین این وب سایت قصد دارد با تعامل و اطلاع رسانی به سرمايه گذاران داخلي و خارجي آنان را از رویدادهای حوزه اقتصادی آگاه کند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 

گواهینامه ها و افتخارات

تمامی حقوق این وب سایت محفوط می باشد.

وب سایت دکتر محمد ساطعی 

طراحی و توسعه توسط :

후원 수준 및 혜택

افزونه ها دات کام 

جستجو در سایت