امروز :
سه شنبه - ۱۴ اسفند - ۱۳۹۷
ساعت :

دکتر محمد ساطعی

اخبار

نگاهی به وضعیت ترانزیت در ایران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

درآمد‌های ترانزیتی در کشورهایی که موقعیت مناسبی از نظر وسعت و موقعیت ژئوپولوتیکی دارند، می‌تواند بخش قابل توجهی از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص دهد.

دکتر محمد ساطعی با اشاره به مطلب بالا افزود: کشور ایران نیز به‌علت داشتن ویژگی‌های منحصربه‌فرد جغرافیایی می‌تواند جایگاه ممتازی در این بخش را از آن خود کند. ایران کشوری است که از شمال به دریای خزر و از جنوب به خلیج‌فارس و دریای عمان محدود می‌شود و این موقعیت سبب دسترسی ایران به بیش از ۵۸۰۰ کیلومتر نوار ساحلی شده است.

مدیرعامل ایرسوتر گفت: موقعیت ممتاز ایران به لحاظ ژئواستراتژیک، ژئواکونومیک و ژئوپلیتیک در منطقه خاورمیانه و آسیا سبب شده است تا ایران دارای پتانسیل‌های بالقوه در زمینه حمل‌ونقل بین‌المللی کالا و ترانزیت باشد، از سویی وسعت بی‌نظیر ایران که بالغ بر ۱۶۴۸۱۹۵ کیلومتر مربع است، باعث شده کشورمان در جایگاه هجدهمین کشور وسیع جهان قرار گیرد و از سویی همسایگی با ۱۵ کشور و عواملی مانند نزدیکی به بازار فروش و قرارگیری در گلوگاه انرژی جهان و منابع وسیع مواد معدنی؛ باعث شده که ضرورت توجه و رسیدگی به بخش حمل‌ونقل و ترانزیت بیش از پیش خودنمایی کند.

وی معتقد است: علی‌رغم وجود چنین ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی، ترانزیت ایران شرایط مطلوبی را تجربه نمی‌کند و در سال‌‌‌های اخیر شاهد کاهش میزان ترانزیت در کشور هستیم. براساس آخرین آمارهای ارائه شده از سوی سازمان راهداری، میزان ترانزیت انجام گرفته کاهشی نزدیک به ۱۰ درصدی را ثبت کرده است. همچنین بر اساس آخرین آمارهای سازمان راهداری، در سال 1395 شاهد کاهش ترانزیت بوده ایم.

میزان ترانزیت کالاهای نفتی و غیرنفتی از مرزهای کشور در دو ماهه ۱۳۹۵ *تن
نوع عبور    مواد نفتی     غیرنفتی   جمع
جاده به جاده ۳۳۹۶۹    ۳۷۲۰۰۸   ۴۰۵۹۷۷
جاده به دریا ۳۰۸۸۵۵    ۸۸۸۷۴     ۳۹۷۷۲۹
دریا به جاده ۱۶۰۵۱     ۴۵۱۰۳۱   ۴۶۷۰۸۲
دریا- جاده- دریا ۰        ۶۷۹۷۰      ۶۷۹۷۰
جمع       ۳۵۸۸۷۵     ۹۷۹۸۸۳     ۱۳۳۸۷۵۸

مقایسه ترانزیت کالاهای عبوری از کشور طی ۲ ماهه ۹۵-۹۴ *تن
شرح مواد نفتی   مواد نفتی وغیرنفتی
۱۳۹۵               ۳۵۸۸۷۵    ۱۳۳۸۷۵۸
۱۳۹۴               ۱۱۴۱۹۳۲ ۲۲۷۲۵۲۱
درصد تغییرات       ۶۸٫۶-       ۴۱٫۱-

با به صدا درآمدن زنگ خطر این میزان از کاهش، بررسی علت‌ها و چالش های پیش روی این بخش اهمیتی مضاعف می‌یابد.

مشاور عالی توسعه صنعت حمل و نقل افزود: سال پیش محمود رستم افشار، دبیر کمیسیون حمل‌ونقل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی در مصاحبه‌ای، در خصوص مشکلات عمده پیش روی بخش ترانزیت اظهار کرده بود : «مهم‌ترین چالش‌های موجود در راه ترانزیت از ایران نبود شناخت و اشاعه فرهنگ ترانزیت و برخورد غیر منطقی برخی مسئولان وقت با این امر بسیار مهم است.»

علاوه بر نبود شناخت کافی از مساله ترانزیت، دخالت‌های فی‌البداهه سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تعزیرات حکومتی به حدی در روند طبیعی امور ترانزیتی خلل وارد می‌کند که شاید تشکیل یک کارگروه برای رسیدگی به امر ترانزیت با حضور کارشناسان خبره و اجرای قانون ترانزیت توسط سازمان‌ها و ارگان‌های کشور (نه بطور سلیقه‌ای) بتواند بخش زیادی از مشکلات این حوزه را مرتفع کند.

همچنین عوامل دیگری از جمله مسائل و قوانین خاص گمرکی، نیروی انتظامی، بسیاری مسائل دیگر باعث رویگردانی صاحبان کالا از عبور از ایران شده و کالاهای ترانزیتی آنها علی‌رغم هزینه بیشتر و زمان طولانی تر به مسیرهای دیگر هدایت می‌شوند.

ساطعی گفت: توجه به این نکته که با فاصله گرفتن از این بازار سودآور، ورود دوباره به آن بسیار دشوار و حتی در موارد ناممکن می‌شود می‌تواند عاملی باشد در جهت رسیدگی سریع و حل مشکلات این بخش پیش از آنکه به طور کلی از دست‌برود.

در همین خصوص اقداماتی مانند حذف مراکز تصمیم‌گیرنده، اشاعه فرهنگ ترانزیت و برگزاری جلسات آموزشی برای مسئولین می‌تواند گامی در جهت بهبود وضعیت ترانزیت باشد. بدیهی است اگر دولت با تدوین یک استراتژی جامع ترانزیت از همه جهات به اصلاح امور بپردازد بطور شکوفائی در این بخش و به تبع آن در سایر بخش‌های اقتصادی را شاهد خواهیم بود و اما اگر غیر از این باشد حضور فعال شرکت‌های عظیم حمل‌ونقل جاده‌ای سایر کشورها، گوی سبقت را ربوده و ایران با دست خالی از این بازار برخواهد گشت.

جا دارد مسئولان با کاهش بروکراسی دست‌وپاگیر در این بخش و ایجاد تسهیلات و مشوق‌ها برای صاحبان کالا مسیر ایران را برای ترانزیت روز به روز فعال‌تر کنند.

Search

Latest News

درباره ما

 وب سايت دکتر محمد ساطعی جهت نقد و بررسي چالش ها و موضوعات مرتبط با صنعت حمل و نقل و همچنين تعامل با مراكز تحقيقاتي و دانشگاهي راه اندازی شده است. همچنین این وب سایت قصد دارد با تعامل و اطلاع رسانی به سرمايه گذاران داخلي و خارجي آنان را از رویدادهای حوزه اقتصادی آگاه کند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 

گواهینامه ها و افتخارات

تمامی حقوق این وب سایت محفوط می باشد.

وب سایت دکتر محمد ساطعی 

طراحی و توسعه توسط :

후원 수준 및 혜택

افزونه ها دات کام 

جستجو در سایت