امروز :
شنبه - ۲۸ اردیبهشت - ۱۳۹۸
ساعت :

دکتر محمد ساطعی

اخبار

چشم انداز و مشلاک در صنعت پورت اپراتوری

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خدمات بندری یا پورت اپراتوری به عنوان نقطه تماس بخش بازرگانی کشور و جهان خارج؛ از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار است با توجه به اهمیت حمل و نقل دریایی در جهان، شرکت های خدمات بندری به دلیل برعهده داشتن امور راهبری بنادر دارای جایگاه مهمی هستند.

کشور ایران با برخورداری از سواحل وسیع در شمال و جنوب و تعدد بنادر از موقعیت مناسبی در بحث حمل و نقل دریایی و ترانزیت برخوردار است که استفاده از این پتانسیل جز با برخورداری از شرکت های توانمند پورت اپراتوری ممکن نیست. شرکت هایی که بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن عملیات بارگیری و تخلیه انواع بارهای کانتینری ,فله,خاص و مایعات را انجام دهند. همچنین در مرحله پیش و پس از بارگیری انجام عملیات دقیق انبار داری دارای اهمیت قابل ملاحظه ای برای صادر کنندگان و وارد کنندگان کالاست.

مشکلات اپراتورهای در بنادر

کوتاه مدت بودن قراردادها و برخی مشکلات تجهیزاتی، از جمله مسایلی است که اپراتورهای بندر با آندست و پنجه نرم می کنند، با این وجود از دید کارشناسان، مشکلات کلان تری همچون ضعف نرم افزاری و مشکل موجود در برخی استراتژی های سازمانی، از مشکلات اصلی این بندر است که عملکرد ترمینال ها را نیز تحت تاثیر قرار داده است. علیرغم تلاش های صورت گرفته، اپراتورهای همچنان در گیر و دار مشکلات و ضعف هایی هستند که برخی از آنها، به عملکرد اپراتور مربوط است و برخی دیگر، در سایه مشکلات بندر، به آن ها تحمیل می شود.
به عنوان مثال کوتاه مدت بودن قراردادها باعث می شود پورت اپراتورها از حاشیه امنیت برخوردار نباشند تا به واسطه آن سرمایه گذاری مناسب انجام دهند که لازمه آن اصلاح مدل مالی در بنادر است. بخش دیگری از مشکلات مربوط به نوع کشتی ها و نوع گنتری کرین هایی است، به همین دلیل عملا در برخی ترمینال ها نمی توان کرد.
روند کند تصمیم گیری ها یک دیگر از مشکل است؛ متاسفانه در حال حاضر روال به گونه ای است که اپراتورها باید منتظر بمانند تا بتوانند مسئال خود را طرح کنند در حالی که شرایط باید به گونه ای باشد که سیستم های تخصصی و نیروهای متخصص سرخورده نشوند. برخی مشکلات موجود در بنادر که عملکرد اپراتورها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد، به استراتژی ها و برنامه های کلان بنادر برمی گردد.

تداخل عملکرد اپراتورها و ایجاد گلوگاه
تاکنون در عملکرد ترمینال اپراتور و پورت اپراتورها، همواره تداخلی در انجام وظایف وجود داشته که به عنوان یک گلوگاه در مسیر لجستیک بندری و زنجیره انتقال و تحویل کالا، مشکل آفرین بوده؛ در این زمینه پیشنهاد می شود که بخش پورت اپراتوری را از ترمینال اپراتوری به لحاظ قراردادی و وظیفه ای کاملا جدا کنند، برای ارتباط این دو نقطه با هم می توانیم یک نقطه تبادل به وجود آورد که ترکیبی از این دو بخش باشد یا بخش سومی که بتواند ارتباط منطقی را بین این دو بخش ایجاد کند. در این صورت، نقش بازیگران در زنجیره تامین و لجستیک بندری کاملا تغییر می کند، یعنی نقش ترمینال اپراتورهای ما بر اساس تهیه کالا، انبارداری و حمل و نقل توسعه پیدا می کند. در واقع نقش ها کاملا نسبت به آنچه در حال حاضر هست، تغییر می کند.
نباید فقط انتظار داشته باشیم که اپراتور وظایف خود را در خدمات رسانی انجام دهد بلکه بندر نیز باید به تعهدات خود در قبال اپراتور پایبند باشد که تاکنون این توقعات برآورده نشده است. اولین و مهم ترین مسئله بنادر، مسئله مدیریت و مشکلات مدیریتی است که اگر آن را برطرف کنیم می توانیم سایر مسائل را پیش ببریم. در حال حاضر به دو نرم افزار در بنادر نیاز داریم، یکی نرم افزار جامع بندری است که تمام ذی نفعان بندر بتوانند با آن در ارتباط باشند و دیگری، نرم افزاری برای ترمینال‌اپراتورها است که این نرم افزار می تواند فرآیندها را اصلاح کند، در حقیقت داشتن این نرم افزار و فرآیندهای بندری، لازم و ملزوم یکدیگر هستند. اولین چیزی که یک شرکت کشتیرانی احتیاج دارد، اطلاعات به روز و در لحظه، به صورت جامع و کامل است، چیزی که فعلا به صورت کامل وجود ندارد.

یکی دیگر از مشکلات کمبود اسکله ها و پایانه های تخصصی در بنادر است که یکی از موانع حصول راندمان مناسب از عملکرد اپراتورها است.

 

اگرچه تعرفه پایین خدمات بندری بنادر جنوب خلیج فارس، در تشدید مشکل بزرگ نمایندگی‌های خطوط کشتیرانی اثرگذار است، اما یکی از دلایلی که سبب شده تا بندر جبل علی به بندر هاب منطقه خلیج‌فارس تبدیل شود، مسائل سیاسی و فشارهایی است که برخی کشورهای استکباری از جمله آمریکا به خطوط کشتیرانی بین المللی وارد می کنند تا به بنادر ایران وارد نشوند.

رئیس هیات مدیره انجمن شرکت های کشتیرانی و خدمات وابسته با بیان اینکه در حال حاضر، علی رغم تهدیدها و فشارهای سیاسی برخی کشورهای زورگو نسبت به شرکت های کشتیرانی جهانی، باز هم بخش مهمی از آنها مستقیما به بندر شهیدرجایی می آیند، افزود: در کنار این موضوع، عواملی دیگر هم هست که سبب می شود تا لاینرهای اصلی بین المللی، ترجیح دهند یکی از بنادر هر منطقه از جهان را به عنوان بندر هاب برگزینند که تنها یکی از آنها هزینه خدمات بندری است.

وی ادامه داد: در حال حاضر خطوط کشتیرانی اول دنیا، علت آنکه جبل علی در امارات را به عنوان بندر هاب خلیج فارس برگزیده اند، عمدتا به کیفیت خدمات رسانی این بندر برمی گردد به همین دلیل است که شناورهای کانتینری بسیار بزرگ در بندر مشهور امارات متحده عربی پهلو می گیرند و از آن جا با کشتی های کوچک تر و فیدری به سایر بنادر کشورهای منطقه از جمله قطر، بحرین، عربستان، عراق، کویت و حتی بنادر جنوب عربستان کالاهای خود را حمل می کنند. بنادر ایران نیز جزو این موارد است؛ اما با این حال، باز هم هفته ای یک بار یک کشتی غول پیکر کانتینری در بندر شهید رجایی پهلو گرفته و خدمات تخلیه و بارگیری دریافت می کند.

 

کاهش تعرفه‌های بندری ضروری است

تفاوت در هزینه های بندری، علت ترجیح بندر جبل علی نسبت به بندر شهید رجایی نیست، به طور کلی تعرفه های خدمات بندری در کشورها تابعی از وضعیت اقتصادی آن کشور در حوزه سیاست های اداری، اقتصادی و سیاسی است؛ اما اگر بخواهیم به طور میانگین و در مقایسه با رشد تورم قضاوت کنیم، تعرفه های بندری نه تنها در ایران افزایش نامتعارف نیافته؛ بلکه در مواردی کاهش نیز داشته است. با این وجود در حال حاضر می توانیم هزینه خدمات بندری و تعرفه های مربوطه را با سایر رقبای منطقه ای رقابت پذیرتر کرده و آن را پایین تر بیاوریم.

 

Search

Latest News

درباره ما

 وب سايت دکتر محمد ساطعی جهت نقد و بررسي چالش ها و موضوعات مرتبط با صنعت حمل و نقل و همچنين تعامل با مراكز تحقيقاتي و دانشگاهي راه اندازی شده است. همچنین این وب سایت قصد دارد با تعامل و اطلاع رسانی به سرمايه گذاران داخلي و خارجي آنان را از رویدادهای حوزه اقتصادی آگاه کند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 

گواهینامه ها و افتخارات

تمامی حقوق این وب سایت محفوط می باشد.

وب سایت دکتر محمد ساطعی 

طراحی و توسعه توسط :

후원 수준 및 혜택

افزونه ها دات کام 

جستجو در سایت