امروز :
جمعه - ۱۷ خرداد - ۱۳۹۸
ساعت :

دکتر محمد ساطعی

اخبار

زلزله بزرگی که تاریخ را تغییر خواهد داد

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

وقوع زلزله 5 و 2 دهم ریشتری تهران نشان داد اگر زلزله بزرگی که قرار است روزی در تهران بیاید، اتفاق بیفتد بحران از آن چیزی که پیش بینی می شد وخیم تر خواهد بود چون نه شهروندان آمادگی مقابله با چنین بحرانی را داشتند و نه مسئولان؛ چون تنها ترس زلزله 29 آذر ماه خود به تنهایی تبدیل به بحران شد.

خیابان های خلوت چند روزه تهران به یکباره شاهد گره های ترافیکی عظیمی بود بدون این که حتی یک ساختمان خیابانی را مسدود کرده باشد، در پمپ بنزین ها صف های چند ساعته تشکیل شد و خیلی ها با دبه های 20 لیتری در صف ایستادند تا یک وقت خدای ناکرده قحطی بنزین نیاید. بیش از صد نفر در این زلزله مسدوم شدند بدون این که حتی کوچک ترین آواری روی سرشان ریخته باشد. مسئولان دولتی، به خصوص ستاد بحران هم با دست پاچگی دستوراتی می دادند و معلوم نیست اگر زلزله بزرگ آمده بود چه کاری از دستشان بر می آمد. مردم ماشین های خود را از پارکینگ درآورده بودند و یا بزرگراه ها را بند آورده بودند و یا همراه با خانواده های خود زیر ساختمانی پارک کرده بودند که اگر زلزله شدید تری آمد آوار ساختمان روی سرشان بریزد! البته ترس از تخریب خانه ها به جا است چون همه می دانند برخی از ساختمان هایی که در این سال ها توسط بساز و بفروش ها و به اسم نوساز ساخته شده است چندان مقاوم نیستند و حتی برخی از آن ها با مجوز شهرداری روی گسل ساخته شده اند! اما یک سوال. آیا رفتار موتورسوارانی که بدون کلاه ایمنی از چراغ قرمز عبور می کنند یا در تونل های شهری – پر از گاز مونواکسیر کربن- در باند امداد با سرعت بالای صد کیلومتر می رانند ترسناک تر نیست. یا رانندگانی که در آزاد راه ها با سرعت غیر مجاز و بدون توجه به فاصله طولی و عرضی می رانند و یا سبقت کامیون ها در سر پیچ جاده ها وحشتناک تر از این زلزله نیست؟ آیا مرگ 16 هزار نفری که در سال 1395 جان خود را در تصادفات رانندگی از دست دادند ترسناک تر نبود. اما همه می دانیم "زلزله بزرگ" ترسناک خواهد بود پس به فکر آموزش شهروندان و آمادگی برای مقابله با آن باشیم چون در غیر این صورت باید تاریخ تهران را از نو بنویسیم.

 

Search

Latest News

درباره ما

 وب سايت دکتر محمد ساطعی جهت نقد و بررسي چالش ها و موضوعات مرتبط با صنعت حمل و نقل و همچنين تعامل با مراكز تحقيقاتي و دانشگاهي راه اندازی شده است. همچنین این وب سایت قصد دارد با تعامل و اطلاع رسانی به سرمايه گذاران داخلي و خارجي آنان را از رویدادهای حوزه اقتصادی آگاه کند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 

گواهینامه ها و افتخارات

تمامی حقوق این وب سایت محفوط می باشد.

وب سایت دکتر محمد ساطعی 

طراحی و توسعه توسط :

후원 수준 및 혜택

افزونه ها دات کام 

جستجو در سایت